Alodin Kaplama Nedir?

Alodin Kaplama, İşlemler ve Bilmeniz Gereken Detaylar

Kimyasal film veya kimyasal film olarak da bilinen Alodine, alüminyumu ve diğer metalleri korozyondan koruyan bir kromat dönüştürme kaplamasıdır.
İlgili ürünler arasında Iridite, TCP-HF, Bonderite ve Chromicoat bulunur.
Bir kromat dönüştürme kaplaması uygulama işlemine kromatlama denir.

Kromat dönüştürme kaplamaları, bir tür kimyasal dönüştürme kaplamasıdır.
Kimyasal dönüşüm kaplamalarında, metal yüzeyde kimyasal bir reaksiyona girer.
Metal yüzeye yeni bir katman ekleyen kaplamanın aksine, kimyasal dönüşüm kaplaması, mevcut metal yüzeyi kimyasal reaksiyon yoluyla koruyucu bir katmana dönüştürür.

Bir Alodin kaplamanın birincil faydası, alüminyum korozyon korumasıdır.
Ancak Alodine ile kimyasal film kaplamanın başka faydaları da vardır. Kimyasal film veya Alodin kaplama, organik kaplamalar için daha iyi yapışma sağlayan bir taban bırakır ve elektriksel iletkenlik kaybına karşı koruma sağlayabilir.

Kromat dönüştürme kaplamaları, soğutucular, otomotiv tekerlekleri ve günlük alüminyum donanım ve bileşenler için kullanılır.
Havacılık uygulamalarında, amortisörler, yan ve burulma payandaları, iniş takımları ve dümen sistemleri ve kanat parçaları gibi uçuş kontrol sistemleri dahil
olmak üzere uçak gövdelerinde kromat dönüşüm kaplamaları kullanılmaktadır.

Kimyasal film daldırma, fırçalama veya püskürtme ile uygulanır ve kromat dönüşüm kaplama kalınlığı parçanın boyutlarını değiştirmez.
Dönüştürülmüş metal tabakası çok incedir: Alodin kaplama kalınlığı tipik olarak yalnızca 0,00001-0,00004 inçtir (0,25-1 μm).
Alüminyum dönüşüm kaplaması, astardan önce bir alüminyum yüzeye uygulanırsa hem boyanın hem de astarın yapışmasını artırır.

Daha Fazla Bilgi İçin Bize Ulaşabilirsiniz!