Yaş ve Toz Boyama İşlemleri Nedir?

Yaş ve Toz Boyama, İşlemler ve Bilmeniz Gereken Detaylar

Toz kaplama , kimyasal veya mekanik olarak temizlenmiş, kiri, yağları, eski cilaları ve oksidasyonu gideren bir yüzeye kuru bir polimer kaplamanın uygulanmasıdır.
Boyama, pigmenti ve bağlayıcıyı katı bir yüzeye püskürtmek için sıvı çözücü kullanıyor. Kurutma işlemi, yalnızca pigment ve bağlayıcı madde bırakarak çözücünün buharlaşmasıdır.

TOZ BOYA NASIL EVRİLİR?
Toz boyanın, bozulmaya başlamadan önce - kelimenin tam anlamıyla - güneşte sınırlı bir süresi vardır. UV ışığı pigmentleri ağartarak daha az canlı olmalarını sağlar. Solma, parlak, çok parlak renklerde en hızlı (ve en belirgin şekilde) gerçekleşir. Normal dayanıklı pudralarda bir yıl sonra farkı görmeye başlayacaksınız; süper dayanıklı tozlarda, beşe kadar sürebilir.
Toz kaplama yaşlandıkça, aynı zamanda daha kireçli hale gelecektir. Parça, sanki ince bir tozla kaplıymış gibi pis bir his vermeye başlayacak. Tebeşirlenme, solmadan ayrıdır, ancak tipik olarak UV'ye maruz kalmanın bir sonucu olarak aynı anda gerçekleşir.
Toz kaplamanın tebeşirlenme ve solma hızı, operatörün uygulama becerisinden çok tozla ilgilidir. Tebeşirlenme ve solma önlenemez, yalnızca geciktirilebilir ve geciktirilmesi muhtemelen daha dayanıklı bir toz kimyası için para harcamanızı gerektirecektir.

TOZ BOYA NASIL TUTUNUR?
Toz boya kurşun geçirmez değildir. Parçayı ne kadar çok tutarsanız, kaplamayı çizme veya parçalama olasılığınız o kadar artar. Bazı toz kimyaları daha serttir ve bu nedenle diğerlerinden daha dirençlidir, ancak kaplamanın parça üzerinde kalma kabiliyeti, nihai olarak kaplayıcının yüzeyi uygun şekilde hazırlayıp hazırlamadığına bağlıdır.
Parçaları kaplamadan önce patlatmanızı tavsiye ederim. Kaplamalar püskürtülmüş bir yüzeye daha iyi yapışır, yani toz parçacıkları künt kuvvet travmasına bağlı olsa bile orijinal çarpma noktasından sıyrılma olasılığı daha düşüktür. Ön tedavi de bu konuda yardımcı olabilir.
Kötü görünmenin yanı sıra, talaşlar ve çizikler korozyonun yerleşmesine neden olur. Hiçbir şey kaplamanızı bundan daha hızlı bozamaz. En iyi sonuçlar için, yüzey hazırlığına öncelik veren bir atölye bulun ve kaplandıktan sonra parçayı nazikçe tutun.

 

Daha Fazla Bilgi İçin Bize Ulaşabilirsiniz!